Овогодишња летња туристичка сезона у Музејско-туристичком комплексу „Шарганска осмица“ почиње 1. априла, када пругом уског колосека креће да саобраћа воз „Носталгија“. Сезона ће трајати до 31. октобра.
Током сезоне, „Носталгија“ ће свакодневно редовно саобраћати у 10.30 и у 13.30 сати на релацији Мокра Гора – Шарган Витаси. Поред редовних полазака, у зависности од интересовања путника, могуће је организовати и факултативне поласке музејско-туристичког воза из станице Мокра Гора у 8.00 и у 16.10 часова.
– Ово је друго лице Србије, – поручио је председник Србије Александар Вучић приликом данашњег обиласка радова на изградњи брзе пруге и најавио да ће брза пруга Београд – Нови Сад бити завршена до краја ове године и да ће у фебруару 2022. године на тој релацији бити успостављен редован железнички саобраћај.
Председник је најавио и да ће у септембру ове године почети изградња брзе пруге од Новог Сада до Суботице, као и Јединственог железничког диспечерског центра.
Председник Александар Вучић обишао је 25. марта градилишта пруге за велике брзине, на деоници Београд – Нови Сад.
– Ово је друго лице Србије, – поручио је председник Србије Александар Вучић, приликом обиласка железничке станице Земун на градилишту деонице пруге за велике брзине између Београда и Старе Пазове 25. марта.
Председник Вучић обишао је данас градилишта пруге за велике брзине у Земуну и Бешкој, на деоници Београд – Нови Сад, како би се на лицу места уверио у реализацију и динамику извођења радова у оквиру једног од најзначајнијих инфраструктурних пројеката у Србији.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић 18. марта у железничкој станици Београд Доњи Град присуствовао је почетку демонтаже пруге и елемената јавне железничке инфраструктуре. Реч је о последњој деоници железничке инфраструктуре коју треба уклонити на деоници од старе железничке станице Београд, испод Калемегдана до Панчевачког моста, а након што је 1. јула 2018. године укинут јавни железнички саобраћај у Савском амфитеатру.
Светска банка одобрила је данас 62,5 милиона долара за унапређење железничке инфраструктуре у Србији.
Та кредитна подршка је прва фаза Пројекта модернизације железничког сектора у Србији, укупне вредности 400 милиона долара, којим је предвиђена обнова и модернизација 3.735 километара пруга.
Светска банка и Француска агенција за развој заједнички суфинансирају по 50 одсто прве фазе пројекат, тако да ће укупна улагања тог дела пројекта износити 125 милиона долара.
-Задовољан сам оним што сам видео приликом обиласка чвора Ужице, похвалио бих изглед објеката, као и то што радите као добар тим, са доста ентузијазма међу запосленима. Битно је сачувати постојеће ресурсе, при чему морамо да бринемо о запосленима и људи морају да буду на првом месту. Предстоји нам реконструкција барске пруге, захваљујући чему посебно путнички, али и теретни саобраћај имају велики потенцијал на овом међународном железничком коридору, – рекао је генерални директор „Инфраструктуре железнице Србије“ Небојша Шурлан, приликом обиласка железничког чвора Ужице 12. марта, и наставио:
– Наш приоритет је изградња нових пруга, али и борба да обезбедимо већа финансијска средства за функционисање и опстанак компаније. Треба издржати још неколико година до модернизације мреже железничких пруга у Србији, након чега ћемо као компанија почети и знатно више да зарађујемо од приступа инфраструктури. А до тада, једино око чега нема компромиса је безбедност железничког саобраћаја, – поручио је генерални директор Небојша Шурлан руководству и запосленима у железничком чвору Ужице.
Завршени су радови на изградњи новог друмско – пешачког подвожњака у Бешкој, у оквиру пројекта пруге за велике брзине, након чега је успостављен редован друмски саобраћај у Улици Стевана Синђелића, у овом месту. Нови друмско-пешачки подвожњак изграђен је на укрштању трасе пруге за велике брзине Београд – Нови Сад и постојеће Улице Стевана Синђелића у Бешкој. Висина новог објекта је око 4,6 метара, а ширина око 15 метара.
У „Инфраструктури железнице Србије“ данас ради 1.092 жене. Оне су ангажоване на најразличитијим одговорним и важним пословима, почев од највиших руководећих места, као што су менаџер, директор сектора или руководилац пројекта, па све до сложених и захтевних задатака у извршним службама, као што су шеф станице или отправник возова. Обављајући своје послове и радне задатке професионално, квалитетно и посвећено, жене у „Инфраструктури железнице Србије“ подједнако дају свој пуни допринос функционисању железничког саобраћаја у Србији, текућем одржавању железничке инфраструктуре, као и свеобухватној модернизацији овог саобраћајног система.
Реконструкција пруге Прокупље – Куршумлија, на којој је железнички саобраћај због поплаве у прекиду од 24. јуна 2020. године, треба ускоро да почне. „Инфраструктура железнице Србије“ након спроведене тендерске процедуре потписала је прошле недеље уговор са извођачима радова. Сада предстоји увођење у посао извођача радова како би реконструкција што пре започела, а заједнички је циљ и интерес што бржа поправка ове пруге. Вредност радова износи око 34 милиона динара, а предвиђени рок за њихов завршетак је 90 дана.
Неопходно је урадити санацију трупа пруге у укупној дужини од око 270 метара и изградити неколико нових пропуста, како би пруга поново била оспособљена за редован железнички саобраћај.