„Инфраструктура железнице Србије“ јуче је у железничкој станици Краљево сопственим ангажовањем завршила електрификацију станичних колосека у дужини од око једног километра.
„Инфраструктура железнице Србије“ јуче је у железничкој станици Краљево сопственим ангажовањем завршила електрификацију станичних колосека у дужини од око једног километра.
Из железничке станице Београд Центар свакодневно полазе 62 путничка воза, а у њу стижу 64 путничка воза. Са 126 путничких возова дневно, железничка станица Београд Центар, годину дана након што је постала главна железничка станица у српској престоници, потврђује да је у потпуности преузела своју улогу и у пуној мери стављена у саобраћајну функцију.
“Инфраструктура железнице Србије” средином јула изградила је, аутоматизовала и комплетно уредила још два путна прелаза, овај пут у чачанским насељима Балуга и Мршинци.
На путним прелазима у Балуги и Мршинцима постављени су нови, аутоматизовани полубраници, вибро траке које успоравају друмска возила пре путних прелаза, као и видео надзор.
Потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић разговарала је 18. јула у Белој Паланци са директорима железничких предузећа о статусу тренутних пројеката који се реализују, и плановима за наредни период.
„Инфраструктура железнице Србије“ тренутно изводи радове на реконструкцији и модернизацији 402 километра магистралних и регионалних пруга у Србији, а вредност тих послова износи око 960 милиона евра. Када се томе дода још 516 километара пруга реконструисаних у протекле четири године, у модернизацију и реконструкцију железничке инфраструктуре у Србији уложено је у овом периоду скоро милијарду и по евра. Укупно је железници намењено четири и по милијарде евра.
Захваљујући Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Влади Републике Србије у току је свеобухватна модернизација железничке инфраструктуре и изградња нових пруга, која ће у наредних пар година у потпуности променити целокупан железнички саобраћај у нашој земљи.
– Деоница брзе пруге од Београда до Старе Пазове, коју раде кинеске компаније, биће завршена шест месеци пре рока, изјавио је 6. јула у Новом Саду генерални директор Инфраструктуре железнице Србије Мирољуб Јевтић.
Потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, проф. др Зорана Михајловић, рекла је данас да су се делегације Србије, НР Кине и Мађарске данас на састанку трилатералне радне групе за изградњу брзе пруге Београд-Будимпешта договориле да позову Северну Македонију и Грчку да се придруже овом пројекту.
Железничке компаније „Србија Воз“ и „Инфраструктура железнице Србије“ спремно су дочекале почетак летње туристичке сезоне и повећање броја путника у возовима између Србије и Црне Горе.
Поводом две године рада Владе Србије, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и потпредседница Владе Србије и министарка проф.др Зорана Михајловић, презентирали су најзначајнијих 170 резултата, као део спроведених пројеката, инвестиција и активности, које се издвајају по свом значају за грађане Србијед, а тиме и за оцену рада Владе Републике Србије у том периоду.
У претходне две године постигнути су значајни резултати у свим областима у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и потпредседнице Владе и министарке, проф. др Зоране Михајловић, од изградње више од 150 км ауто-путева, завршетка изградње и пуштања у саобраћај комплетног друмског Коридора 10 од севера до југа, изградње ауто-пута на Коридору 11, пуштања у саобраћај Жежељевог моста у Новом Саду и обнове скоро 400 км пруга, почетка изградње прве брзе пруге у региону, концесије за београдски аеродром “Никола Тесла”, преко развоја нишког аеродрома и отварања Аеродрома “Moрава” код Краљева, улагања у водни саобраћај, комуналну инфраструктуру и фабрике воде, до оствареног напретка у области родне равноправности и социјалног укључивања Рома.