Од 1. маја нови ред вожње на брзој прузи Београд – Нови Сад, дневно 64 поласка

Од 1. маја на брзој прузи Београд Центар – Нови Сад важи нови ред вожње, по коме ће дневно између ова два града возови саобраћати дневно чак 64 пута. Подсећамо да је до краја априла на овој деоници било 40 полазака, што значи да је њихов број на брзој прузи између Београда и Новог Сада од 1. маја повећан чак за преко 50 одсто.

По новом реду вожње на брзој прузи Београд – Нови Сад радним данима биће 27 полазака Inter City Соко возова (14 из Београд Центра и 13 из Новог Сада), који између ова два града стају само у железничкој станици Нови Београд и путују 33 минута, затим 11 полазака Regio Expres Соко возова (5 из Београд Центра и 6 из Новог Сада) који путују 47-48 минута, и најзад 26 Regio возова (по 13 из Београд Центра и Новог Сада), који између ова два града путују 55-57 минута.

На градилишту брзе пруге Нови Сад – Суботица, у току демонтажа колосека и контактне мреже

У оквиру радова на изградњи брзе пруге Нови Сад – Суботица, до сада је на овој деоници демонтирано око 12 километара колосека, као и око 37 километара водова контактне мреже, а уклоњени су стубови контактне мреже у дужини од око 31 км пруге.


Почев од 7. априла 2022. године, када је у потпуности обустављен железнички саобраћај између Суботице и Новог Сада због изградње брзе пруге, конзорцијум кинеских компанија „China Railway International” и „China Communications Construction Company“ ради на демонтажи и уклањању постојеће контактне мреже и колосека између Новог Сада и Суботице, а настављени су и радови друге фазе на реконструкцији перона и колосека у железничкој станици Нови Сад.

„Инфраструктура железнице Србије“ потписала уговор о продаји 40 хиљада тона секундарних сировина, са планираним приходом од 1,83 милијарде динара

“Инфраструктура железнице Србије“ потписала је уговор о продаји секундарних сировина, са планираним приходом од 1,83 милијарде (1.830.000.000) динара.

„Инфраструктура железнице Србије“ потписала је уговор о продаји секундарних сировина са компанијом „Metalfer Steel Mill“ из Сремске Митровице, у заједничкој понуди са фирмом „Eko Unija SN“ из Старе Пазове.

Текст Уговора о купопродаји материјала придобијеног у процесу рада, можете видети ОВДЕ

У Батајници нова станична зграда на брзој прузи

У београдском насељу Батајница изграђена је нова железничка станица, у оквиру реализације пројекта брзе пруге између Београда и Новог Сада.

Пре почетка радова на изградњи пруге за брзине од 200 километара на сат, железничка станица у Батајници била је у најлошијем стању, па је донета одлука да се уместо њене реконструкције, изгради потпуно нови објекат.

Нова станична зграда у Батајници на брзој прузи почела је са радом 20. марта 2022. године, када је успостављен редован путнички железнички саобраћај између Београда и Новог Сада возовима брзином од 200 километара на сат.

На барској прузи због делова контактне мреже лагане вожње и кашњења путничких возова

Због крађе делова контактне мреже изнад железничке пруге на деоници Београд – Ваљево, „Инфраструктура железнице Србије“ била је принуђена да на више места уведе лагане вожње, како би се очувало функционисање и безбедност саобраћаја.

Тако сада на деоницама Барајево – Степојевац (у дужини од шест километра), Вреоци – Лазаревац (у дужини од 1,3 километра)  и Словац – Ваљево (у дужини од око пет и по километра)  путнички возови саобраћају брзином од 30 километара на сат, док је између Лазаревца и Лајковца, у дужини од пет километра  брзина ограничена на свега 20 км/сат.

То значи да на око осамнаест километара пруге између Београда и Ваљева путнички возови путују брзином између 20 и 30 км/сат. Због тога путнички возови на овом делу барске пруге, који је модернизован пре пет година и где је предвиђена брзина и до 100 км/сат, касне и до сат времена.

Поред тога, због крађа делова контактне мреже још на око тринаест километара барске пруге од Ваљева до станице Бранешци уведене су лагане вожње од 30 км/сат.

Прва реконструкција железничке станице Рашка, након скоро седам деценија

Радови на санацији железничке станице у Рашкој су у завршној фази и биће окончани чак месец дана пре уговореног рока. Радови су почели 28. фебруара 2022. године.

Станична зграда налази се на прузи Лапово-Краљево-Лешак-Косово Поље-Ђенерал Јанковић-државна граница и била је у веома лошем стању због продора атмосферских вода у унутрашњост објекта.

У Грделичкој клисури обележенo 23 године од бомбрадовања међународног путничког воза

И овог 12. априла симболични звуци подсећања на знак ваздушне опасности обележили су још једну годину од бомбардовања путничког воза број 393 у Грделичкој клисури 1999. године. Са разгласа су се чули звуци авионских налета, као подсећање на дан када су НАТО гранате пре 23 године на железничком мосту преко Јужне Мораве погодиле међународни експресни путнички воз, који је саобраћао на релацији Београд – Ниш – Скопље.

Демонтажа путног прелаза у улици Радомира Раше Радујкова у Новом Саду

„Инфраструктура железница Србије“ је 11. априла 2022. године започела демонтажу путног прелаза у улици Радомира Раше Радујкова, у Новом Саду. Реч је о последњем од четири путна прелаза на прузи Путничка железничка станица Нови Сад – Стара Ложионица у Новом Саду, који се трајно укидају и демонтирају због изградње и модернизације пруге за велике брзине Београд-Суботица. 

УПОЗОРЕЊЕ: У ТОКУ СУ РАДОВИ НА КОНТАКТНОЈ МРЕЖИ ИЗМЕЂУ НОВОГ САДА И СУБОТИЦЕ ЗБОГ ИЗГРАДЊЕ БРЗЕ ПРУГЕ, ЗАБРАЊЕНО И ОПАСНО ПРИБЛИЖАВАЊЕ ГРАДИЛИШТУ

„Инфраструктура железнице Србије“ упозорава грађане да се не приближавају градилишту брзе пруге између Новог Сада и Суботице, како би се сачували безбедност и људски животи,  јер су у току радови на контактној мрежи, а водови на овој деоници су под високим напоном. Приближавање градилишту брзе пруге Нови Сад – Суботица због тога је опасно по живот и забрањено. 

Наиме, 7. априла обустављен је железнички саобраћај између Новог Сада и Суботице због изградње брзе пруге за саобраћај возова 200 км/сат.

Радови су започели демонтажом возних водова и каблова контактне мреже на деоници Сајлово – Змајево, а градилишта су обезбеђена и заштићена. Свакодневно ће бити демонтирано око три и по километра водова контактне мреже. Међутим, у складу са планом и динамиком извођења радова, високи струјни напон повремено ће бити укључиван кроз контактну мрежу на овом делу пруге.

На три деонице демонтирано двадесетак километара старих шина

У протеклих месец дана на три пружне деонице демонтирано је укупно око 20 километара старих шина, од укупно 435 километара старих пруга колико ће у наредне две године бити уклоњено широм Србије.

До сада је демонтажа старих шина организована на деоницама Сента – Кањижа, Петроварадин – Беочин и Зрењанин Фабрика – Вршац.