Данас почиње рашчишћавање пруге у станици Врчин, након исклизнућа две вагон цистерне

Ноћас, у среду, 12. фебруара 2025. године, око три сата завршено је претакање сумпорне киселине из цистерне која је јуче у 18.05 сати исклизнула у железничкој станици Врчин, између Београда и Мале Крсне.

Држани и инспекцијски органи током данашњег дана на месту исклизнућа врше увиђај.

Након што увиђај буде завршен, стручне службе Инфраструктуре железнице Србије предузеће активности да најпре својим специјалним Помоћним возом за ванредне догађаје две исклизнуле цистерне врате на колосек и рашчисте овај део пруге. Затим ће се приступити поправци оштећења железничке инфраструктуре насталих приликом исклизнућа.

Пругом Београд – Мала Крсна саобраћају само теретни возови, који ће бити преусмерени на железнички правац преко Младеновца и Велике Плане.

Стручне службе Инфраструктуре железнице Србије настојаће да у што је могуће краћем року поправе ову деоницу пруге.

Узроци исклизнућа теретних вагона могу бити бројни, од којих су само неки: прекорачење брзине, одговорност извршног особља које учествује у организацији и функционисању саобраћаја, претовареност цистерни, састав теретне железничке композиције, техничка мана или неисправност цистерни, стање железничке инфраструктуре, али и дејство више ових фактора од којих ни један појединачно не би довео до исклизнућа.

Истрага ће утврдити узрок овог исклизнућа.

Теретна композиција, која  је у свом саставу имала 15 вагон цистерни у власништву компаније Еликсир, саобраћала је из Бор Теретне за Шабац, а на другом колосеку у железничкој станици Врчин исклизнуле су две вагон цистерне товарене сумпорном киселином, тринаеста и четрнаеста од локомотиве. Из тринаесте вагон цистерне било је цурења сумпорне киселине.

Синоћ од струјног удара из контактне мреже изнад пруге у железничкој станици Београд Ранжирна, тешко повређен петнаестогодишњи дечак када се попео на вагон

Синоћ, у уторак 11. фебруара 2025. године, у 21.45 сати, у железничкој станици Београд Ранжирна, од струјног удара из контактне мреже изнад пруге, тешко је повређен петнаестогодишњи дечак који се попео на вагон на другом станичном колосеку.

Кроз контактну мрежу изнад железничке пруге пролази струја изузетно високог напона, од чак 25 хиљада волти. Због њене велике снаге, до струјног удара може да дође и ако се само уђе у струјно коло, које може бити чак и неколико метара удаљено од каблова контактне мреже. Дакле, да би се догодио струјни удар, није потребно да се додирне контактне мрже изнад пруге. Пењање на вагоне зато је изузетно опасно, јер прети директна опасност да се уђе у струјно коло и настрада од струјног удара. Последице су готово по правилу смрт или тешке опекотине и телесне повреде.

Само у 2024. години, од последица струјног удара из контактне мреже изнад пруге погинуле су три, а тешко повређене четири особе, а слични подаци су и из претходних година. Најчешће страдају млади.

Инфраструктура железнице Србије са своје стране предузима све што је у њеним могућностима да се овакве несреће не догађају. Железничке станице имају упозорења да је забрањено пењање на вагоне, а дежурно железничко особље и службе обезбеђења увак када то примете настоје да такве ситуације спрече.

У железничким станицама и на пругама контактна мрежа увек је под напоном, без обзира да ли у станици има вагона или не,

„Инфраструктура железнице Србије“ поново апелује и упозорава да се правила поштују и да се схвате све опасности од пењања на вагоне, како би се избегле трагичне последице и сачували људски животи.