Састанак Српских и Кинеских железница у Пекингу: Успешна сарадња на изградњи пруге Београд – Будимпешта

Изградња брзе пруге Београд – Будимпешта заједнички је задатак, циљ и интерес Кинеских железница и Инфраструктуре железница Србије. Изградња ове међународне брзе пруге у оквиру пројекта „Појас и пут“ уједно представља и потврду пријатељства Србије и Кине и наша два народа, које успешно негују и развијају председници Александар Вучић и Си Ђинпинг. Кинеске и Српске железнице развијаће даље своју сарадњу у реализацији овог пројекат и размени знања, искустава и модерних технологија, како би брзи возови што пре повезали главне градове Србије и Мађарске.

Ово је закључено на састанку помоћника министра за железнице и интермодални транспорт у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Милана Петровића и заменика генералног директора Кинеских железница Ди Веиа (Di Wei), који је одржан данас у Пекингу.

Састанак српске делегације са руководством Кинеских државних железница организован је у оквиру 12. Светског конгреса брзих пруга, који се одржава у Пекингу.

У саставу српске делегације је и Зоран Јевтић, генерални директор „Инфраструктуре железница Србије.

На Прокопу ојачавамо греде које су грађене пре скоро три деценије

Железничка станица Београд Центар у Прокопу безбедна је за коришћење и функционисање железничког саобраћаја.

Планирани радови на ојачању перонских греда у Прокопу односе се на греде које су изграђене 1997. године.

Тај део станице није обухваћен радовима на изградњи нове станичне зграде у Прокопу, која је отворена 2023. године.

Планирани радови обухватају санацију два стуба испод коте 105 и ти радови почеће наредних дана, а њихова вредност износи око 3 милиона динара.

За пар месеци почеће и радови на ојачавању перонских греда испод коте 105.5, а вредност тих радова износиће око 28 милиона динара. 

Санација обухвата локалну зону оштећења и утезање горњег дела стуба, са циљем повећања његове носивости и смањења статичких утицаја

Током извођења ових радова неће бити обуставе железничког саобраћаја у Прокопу.

Иначе, железничка станица Београд Центар у експлоатацији је од 3. јуна 1984. године. У претходне четири деценије њени капацитета континуирано су били дограђивани, а и у наредном периоду планирани су даљи радови на изградњи и развоју железничке станице Београд Центар у Прокопу.

Развој сарадње са Кинеском железничком компанијом за сигнализацију и комуникације

Помоћник министра за железнице и интермодални транспорт у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Милан Петровић предводио је делегацију из Србије која је 7. јула 2025. године у Пекингу посетила Кинеску железничку компанију за сигнализацију и комуникације (China Railway Signal & Communication – CRSC) и разговарала са њеним руководством, на челу са председником компаније Лу Ћилиангом.

На састанку је учествовао и генерални директор „Инфраструктуре железница Србије“ Зоран Јевтић, у оквиру делегације из наше земље, која у Пекингу учествује на 12. Светском конгресу о брзим пругама.

Представници српске и кинеске делегације нагласили су да под вођством председника двеју држава народи две земље заједно раде на промоцији и изградњи железничког пројекта брзе пруге Београд – Будимпешта, постижу нове резултате и детаљно сарађују на континуираном јачању сарадње у области железничког саобраћаја.

Нови железнички „Томашевачки мост“ на прузи Панчево – Зрењанин, биће завршен крајем августа или почетком септембра ове године

Радови на изградњи новог железничког моста преко реке Тамиш, „Томашевачког моста“ приводе се крају. Завршетак радова и отварање моста очекује се крајем августа или почетком септембра ове године. Нови железнички објекат преко реке Тамиш гради се недалеко од постојећег, железничко-друмског моста између Орловата и Томашевца.

Делегација из Србије учествује на светском конгресу о брзим пругама у Пекингу

Милан Петровић, помоћник министра за железнице и интермодални транспорт у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Зоран Јевтић, генерални директор „Инфраструктуре железнице Србије“ учествоваће на 12. Светском конгресу о брзим пругама, који ће се од 8. до 11. јула 2025. године одржати у Пекингу, у Кини.

Јевтић ће у оквиру панел дискусије „Нове границе железнице великих брзина“ говорити о српским пругама и пројектима модернизације железничке инфраструктуре у нашој земљи.

У оквиру програма,  српскa делегацијa је у Пекингу одржала већи број билатералних састанака, поред осталог и са руководством Кинеских железница, као и са представницима компанија Хуавеј и Шандонг.  Планирано је и одржавање састанка са представницима Кинеских и Мађарских железница, на коме ће се разговарати о даљој реализацији пројекта изградње брзе пруге Београд – Будимпешта.

Инфраструктура железнице Србије предузела велики број активности за очување безбедности саобраћаја у условима екстремно високих температура и могућих „сунчаних кривина“

„Инфраструктура железнице Србије“ предузела је велики број активности како би се током лета и у периоду екстремно високих температура омогућило редовно и безбедно одвијање железничког саобраћаја.

Правовремено су дефинисане све процедуре и наредбе, а организација рада на терену прилагођена је актуелним временским приликама.

У данима као што су ови, када је спољашња температура близу 40 степени, температура железничких шина достиже и до 60 степени, па и преко тога. Наравно, на температуру шине утиче и окружење кроз које пруга пролази, па та температура није иста уколико је реч о градском подручју, равници или шумовитим деловима Србије.